Czy regeneracja pomp i silników wspiera cele ESG? #ZrównoważonaRegeneracja

Czy regeneracja pomp i silników wspiera cele ESG?#ZrównoważonaRegeneracja

ESG czyli Enviromental, Social, Governance (środowisko naturalne, społeczeństwo, ład korporacyjny) staje się tematem istotnym dla wielu przedsiębiorstw. Nie tylko ze względu na kwestie środowiskowe, ale także finansowe. Regeneracja pomp i silników hydraulicznych jest jednym z narzędzi, który wspiera te cele.

Raport Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska pt. „Stan Środowiska w Polsce. Raport 2022” porusza tematy związane m.in. z jakością powietrza, wody, sytuacji społeczno-gospodarczej i wyjaśnia, czym jest gospodarka o obiegu zamkniętym, będąca jednym z obszarów ESG. 

„Złożoność relacji między działalnością człowieka a stanem środowiska naturalnego, globalne powiązania handlowe oraz ograniczone możliwości i „odporność” planety stawiają przed gospodarką kraju wyzwanie pogodzenia potrzeb z podażą dóbr i usług środowiska naturalnego oraz pogodzenia jego ochrony ze wzrostem jakości życia. Ogarniczenie konsumcji nie jest łatwe. Jej wzrost silnie wiąże się z rozwojem gospodarczym i zmanami w społeczeństwie. Rozwiązaniem jest gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ) i Polska podejmuje istotne działania w kierunku jej osiągnięcia. Wyzwaniem jest wysoka materiałochłonność gospodarki i niski wskaźnik powtórnego wykorzystania materiałów. Jednakże choć w uproszczeniu 1/10 zasobów w kraju trafia ponownie do obiegu, Polska zajmuje wysokie miejsce względem innych państw. To, czy transformacja rynku w kierunku GOZ będzie skuteczna, zależy od wytwarzających produkty, rozwijających nowe technologie, tworzących prawo oraz od każdego konsumenta decydującego o wyborze i sposobie korzystania z produktu. GOZ to świadome oszczędzanie i efektywne wykorzystywanie materiałów, energii. wody i żywności w procesach produkcyjnych oraz w każdym gospodarstwie domowym. Ekoinnowacje i edukacja ekologiczna mają do odegrania bardzo istotną rolę […]”.

Regeneracja pomp i silników hydraulicznych składa się z kilku etapów:

  • diagnoza jednostki; 
  • dobór odpowiednich, oryginalnych części zamiennych, które gwarantują konkretną jakość (lub w przypadku ich braku, gdy jednostka jest stara i części są nieprodukowane-zamienników albo w ostateczności wykonanie potrzebnego elementu w odpowiednich tolerancjach), a następnie ich wymiany. 

Prawidłowe działanie mające na celu przywrócić maszynie pełną sprawność po naprawie pompy lub silnika, gwarantuje test stanowiskowy, polegający na obciążeniu regenerowanej jednostki w zakresie parametrów podanych przez producenta. To pozwala uzyskać pewność, że zarówno weryfikacja, jak i naprawa przebiegła w prawidłowy sposób oraz, czy nie ma dodatkowych usterek niemożliwych do wykrycia w trakcie diagnozy (np. mikropęknięć).

 

Regeneracja pomp i silników hydraulicznych to nie tylko ekonomicznie opłacalne rozwiązanie, ale również istotny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju i realizacji celów ESG. Dlatego coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na wdrożenie tego typu rozwiązań jako część swojej strategii zrównoważonego rozwoju, przyczynając się tym samym do tworzenia bardziej odpowiedzialnego przemysłu.

DS HYDRO to polska firma z Krakowa. Nasze usługi to m.in. hydraulika siłowa, pneumatyka, zakuwanie przewodów hydraulicznych, armatura nierdzewna, agregaty hydrauliczne, modernizacja pras hydraulicznych, zawory proporcjonalne, manometry, zawory Rexroth, zawory ARGO-HYTOS, zasilacze hydrauliczne, regeneracja pomp, silników hydraulicznych i siłowników. Zapraszamy do Kontaktu!

Scroll to Top